Prekursorskie technologie podsłuchowe

Dzisiejsze czasy to bardzo ciekawy czas dla wszystkich pasjonatów nowatorskich technologii. Do tej pory przenigdy nie ewoluowały one w tak prędkim tempie, przynosząc raz za razem to nowszych założeń mających uprościć, a kiedy niekiedy zrewolucjonizować istnienie statystycznego gościa. Progresywna minimalizacja przyrządów zezwala na przenoszenie gigantycznych ilości informacji w niesporych, wielkości kieszeni aparatach. Coraz szybsze procesory gwarantują realizowanie wymyślnych obliczeń, które do tej pory były zwykle niemożliwe.

Skok technologiczny, jaki nastał w przeciągu ubiegłych 20 lat jest najogromniejszym jaki do tej pory miał położenie. Jednym z głównych jego profitentów jest wojsko, które włada rozwiązaniami o jakich jeszcze parę lat temu mogliśmy zaledwie przeczytać w powieściach S-F. Z przykrością stwierdzam, że po wielokroć te same techniki trafiają do dłoni ludzi, którzy chcą z nich uczynić użytek krzywdząc sporo czystych ludzi. Wymowa bezsprzecznie o ugrupowaniach terrorystycznych, które w minionych latach nasiliły własną działalność. Już nie 1 raz przekonaliśmy się o tym, że działają one bezwzględnie i nie mają litości nawet dla zwyczajnych obywateli. Właśnie skutkiem tego co niemiara organizacji rządowych zastanowiło się i podjęło decyzję o wzmocnieniu własnej kontroli nawet kosztem intymności obywateli swojego kraju.
zero jeden
Za przykład mogą posłużyć Stany Zjednoczone, gdzie agencje bezpieczeństwa posunęły się do analizowania poczty mailowej. Okazało się również, że sporo ludzi ma zainstalowany podsłuch telefonu i ich rozmowy są uważnie pilnowane przez odpowiednie służby. Spowodowało to powszechną polemikę na odnośnie naszego bezpieczeństwa i intymności. Z 1 strony mamy bowiem chęć zachowania pewnych kwestii tylko dla siebie, posiadania prywatnej przestrzeni do jakiej nikt nie ma dostępu, z 2 natomiast chodzi jednakże o obronność Polski. Pytanie czy powinniśmy poświęcić pewnego typu swobodę i prywatność jednostek na rzecz bezpieczeństwa całego społeczeństwa i do czego może prowadzić taka droga. Sprawy takie jak opisany poprzednio podsłuch telefonu czy kontrola korespondencji stymulują niepokój i oddziałują na naszą ufność zarówno do władzy, jak i pozostałych ludzi.
binary
Sporo ludzi uważa jednak, że jeżeli ma to ocalić nas przed nowymi atakami terrorystycznymi to powinniśmy zezwolić na takie poświęcenie. Tego kto ma rację nie rozwiążemy przenigdy, gdyż zarządzają nami inne mechanizmy wartości – dla pewnego człowieka prywatność jest niesamowicie istotna, inna postać nie traktuje jej priorytetowo. Jedno jest pewne, powinno się debatować na ten temat i próbować stworzyć takie metody obserwacji, które będą w minimalnym stopniu wkraczały w naszą prywatność. Jeśli to się nam uda, to poradzimy sobie już z czymkolwiek.